Rodzaje kartonów

Kartony, czyli inaczej pudełka kartonowe, powszechnie wykorzystywane są do pakowania różnych produktów, co ułatwia ich transport. Pomimo tego, że dla laika każdy karton wygląda tak samo, na rynku istnieje kilka typów pudełek. Dokonanie właściwego wyboru wpływa na komfort użytkowania, lepszą ochronę produktu,  oraz ma znaczenie estetyczne i ekonomiczne.

rodzaje kartonów

Kartony klapowe

Zdecydowanie najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne są kartony klapowe. Oferują to wszystko, czego oczekuje się od przeciętnego pudełka, czyli szeroki wybór rozmiarów, prostotę użytkowania, niewielką wagę, niską cenę, łatwy „montaż” (ewentualne składanie i rozkładanie). Zalety te docenią szczególnie osoby, które często korzystają z kartonów i chcą szybko, łatwo i w miarę bezpiecznie spakować towar. W przypadku pudełek klapowych nietrudno jest zresztą użyć dodatkowych zabezpieczeń typu taśma klejąca. Są też wady – karton taki nie sprawdzi się przy transporcie delikatnych przedmiotów, szybko się niszczy, może rozpaść się z powodu niewłaściwego użytkowania lub narażenia na czynniki zewnętrzne.

Kartony fasonowe

Ten rodzaj kartonów charakteryzuje znacznie lepsze dopasowanie do konkretnego towaru. Kupuje się je zwracając uwagę nie tylko na wielkość i kolor, ale również na kształt i istnienie dodatkowych elementów zabezpieczających. W skrócie powiedzieć można, że kartony fasonowe dopasowują się do przedmiotów i lepiej je zabezpieczają. Są mniej uniwersalne niż klapowe, ale jeśli zostaną wybrane właściwie, zapewniają wysoką jakość przechowywania i transportu nawet delikatnych towarów. W ich konstrukcji nie występują szwy czy sklejenia, stabilność uzyskiwana jest za pomocą konstrukcji.

Kartony archiwizacyjne

Idealne do utrzymywania wewnątrz porządku, kartony archiwizacyjne są świetnym wyborem do biur, archiwów, dla różnych placówek i instytucji. Przydadzą się wszędzie tam, gdzie niezbędne okazuje się sortowanie dokumentów już na poziomie pudełka. Cechą charakterystyczną są określone rozmiary mieszczące np. format A4, B5 oraz występowanie wewnątrz przegródek. Kartony archiwizacyjne mogą być otwierane od góry lub od boku, co ułatwia dopasowanie ich do rodzaju archiwum. Można w nich trzymać dokumenty już posegregowane np. w segregatorach lub bezpośrednio w przegródkach.

Kartony kaszerowane

kartony kaszerowane warto wyposażyć się ze względu na ich podwyższoną trwałość, która nie odbiera jednak walorów estetycznych. Nadają się one do przechowywania i transportu ciężkich przedmiotów, takich jak meble czy sprzęt AGD. Ich zewnętrzna część pokryta jest trwałym materiałem odpornym na lżejsze uszkodzenia mechaniczne oraz wpływ warunków atmosferycznych. Dzięki temu przedmiot włożony do pudełka jest świetnie zabezpieczony nawet w sytuacji, gdy znajduje się przez dłuższy czas na zewnątrz. Na powierzchni kartonów można umieścić dowolny nadruk, ułatwiający oznakowanie lub będący częścią reklamy.

Kartony ozdobne

To specyficzne pudełka, idealne do wykorzystania w celu estetycznym, reklamowym. Dostępne są w wielu różnych wzorach i kolorach. Przeważnie istnieje możliwość personalizacji ich wyglądu. Bywają delikatne bądź o standardowej wytrzymałości. Sprawdzają się gorzej niż inne rodzaje kartonów podczas transportu, ale w promocji towarów nie mają sobie równych.

Znajdź pudełko

Szukaj

Upoluj oferty specjalne

Wpisz poniżej Twój adres e-mail i upoluj niespotykane oferty specjalne

.

Opinie i komentarze

ok

bardzo dobra zaklejarka do kartonów, służy już długi czas, ułatwia pracę

Dagmara T 2018-08-02
Zaklejarka do kartonów Low Noise
Program Ochrony Kupujących, który zapewnia PayU, możliwość zwrotu towaru bez podania przyczyny w ciągu 30 dni od zakupu.