Katalog FEFCO – co to jest?

Katalog Fefco – w poniższym artykule wyjaśniamy czym jest katalog Fefco, jak i dlaczego warto z niego korzystać.

Katalog Fefco to niezbędne i bardzo przydatne narzędzie dla wszystkich mających kontakt z opakowaniami wykonanymi z tektur falistych. Używany jest zarówno przez dostawców jak i klientów branży opakowaniowej.

Katalog ten został stworzony przez European Federation of Corrugated Board Manufacturers. Zawiera zestawienie różnych konstrukcji opakowań wykonanych z tektury falistej zaprezentowane w postaci prostych, schematycznych rysunków.

Katalog ten jest doskonałym narzędziem w komunikacji pomiędzy uczestnikami rynku opakowaniowego. Dzięki niemu długie i skomplikowane opisy konstrukcji zastąpione zostały rysunkami. Proste symbole są powszechnie rozumiane w skali międzynarodowej, niezależnie od różnic językowych. Posługiwanie się katalogiem Fefco znacznie ułatwia i usprawnia wstępny proces planowania konstrukcji opakowań.

Przedstawione w katalogu standardy konstrukcji stanowią jedynie podstawowe typy pudeł z tektury. Bazując na tych standardach możemy oczywiście tworzyć wiele kombinacji i odmian. I tak na przykład możemy opisać pudełko: klapy dołu jak fefco 0215, klapy góry jak fefco 0203.

Kod Fefco to czterocyfrowy numer, np. fefco 0201, który służy do oznaczenia wzoru opakowania.

Aby łatwiej było się poruszać po katalogu, poniżej podajemy jego systematykę:

  • Kod 0100 – to rolki i arkusze tektury
  • Kod 0200 – pudła klapowe
  • Kod 0300 – pudła teleskopowe - składają się z więcej niż jednej części, posiadają wieko i/lub spód, które zachodzą teleskopowo na siebie.
  • Kod 0400 – pudła składane i tace – są zwykle wycinane z jednego arkusza tektury
  • Kod 0500 - Pudła wsuwane to opakowania składające się z większej liczby części (wewnętrznych oraz obwolut), które można w różnych kierunkach wsuwać jedno w drugie. Grupa ta obejmuje także obwoluty do innych pudeł.
  • Kod 0600 – pudła trwale łączone. Składają się z dwóch oddzielnych części końcowych oraz korpusu, które przed użyciem należy zszyć lub skleić. 
  • Kod 0700 – pudełka klejone jednoczęściowe. Są to pudełka klejone, złożone zwykle z jednej części, gotowe do użycia po ich prostym złożeniu. 
  • Kod 0800 – nie został wprowadzony
  • Kod 0900 – wyposażenie wewnętrzne pudeł. Stanowią je takie elementy, jak: wkładki, przekładki, kratownice, wkładki wypełniające itd.

Znajdź pudełko

Szukaj

Upoluj oferty specjalne

Wpisz poniżej Twój adres e-mail i upoluj niespotykane oferty specjalne

.

Opinie i komentarze

ok

bardzo dobra zaklejarka do kartonów, służy już długi czas, ułatwia pracę

Dagmara T 2018-08-02
Zaklejarka do kartonów Low Noise
Program Ochrony Kupujących, który zapewnia PayU, możliwość zwrotu towaru bez podania przyczyny w ciągu 30 dni od zakupu.