Które wybrać?

Kartony klapowe czy kartony fasonowe

Istnieje bardzo wiele rodzajów pudełek z tektury falistej, które oprócz rozmiarów i jakości tektury różnią się fasonem (konstrukcją), sposobem wytwarzania, zastosowaniem. Chcąc usystematyzować tę grupę, możemy dokonać podziału na pudełka klapowe i pudełka fasonowe. Poniżej opisujemy czym się różnią i na jakie pudełka najlepiej się zdecydować.

Podział na pudełka klapowe i fasonowe wynika z konstrukcji tych opakowań i sposobu ich wytwarzania.

PUDŁA KLAPOWE

Kartony klapowe

Najbardziej powszechnymi opakowaniami z tektury falistej są pudełka klapowe. Inne nazwy z jakimi możemy się spotkać na rynku to: pudełka klasyczne, standardowe, american box (nomenklatura międzynarodowa), american standard, RSC (regular slotted conteiner) lub FEFCO 201.

Jest to najprostszy i najtańszy sposób na spakowanie przeróżnych produktów w celu magazynowania lub transportu. Ekonomiczny charakter pudeł klapowych wynika z ich konstrukcji zapewniającej minimalne zużycie surowca i minimalny odpad, jak i z samego procesu produkcyjnego. Pudła klapowe wykonuje się bowiem na maszynach typu slotter, które z dużą wydajnością wykrawają opakowania z odpowiednio przygotowanych arkuszy. Na etapie produkcji pudła klapowe muszą zostać połączone. Zazwyczaj odbywa się to poprzez klejenie, lub rzadziej, szycie pudeł.

To co jest istotne przy produkcji pudeł klapowych, to fakt, że do ich produkcji nie potrzeba żadnej przygotowalni. Możemy wykonywać nawet niewielkie partie produktów bez ponoszenia wstępnych kosztów. Również przy każdorazowej produkcji możemy dowolnie i elastycznie zmieniać poszczególne wymiary pudełek, optymalizując je do naszych aktualnych potrzeb.

Musimy pamiętać, że do zamknięcia pudeł potrzebna jest taśma klejąca, którą zaklejamy pudła na górze i na dole. Pudła mogą być zaklejane ręcznie, na półautomatycznych lub w pełni automatycznych zaklejarkach. 

PUDŁA FASONOWE

Kartony fasonowe

Drugim rodzajem opakowań są pudła fasonowe (inaczej mówiąc kartony wykrojnikowe). Jest to bardzo szeroka grupa wszelkiego rodzaju opakowań, które z uwagi na swoją złożoną konstrukcję nie mogą zostać wyprodukowane na maszynach typu slotter i do ich produkcji potrzebny jest wykrojnik. Wykrojnik jest to odpowiednio przygotowane narzędzie do produkcji konkretnego, indywidualnego opakowania. Jest to sklejka z obsadzonymi w konkretnych miejscach nożami tnącymi, bigującymi, perforującymi i obklejona gumami amortyzującymi i wypychającymi. Dzięki wykrojnikom możemy uzyskać tak naprawdę dowolny kształt i fason naszego opakowania. 

Przed zamówieniem pudeł warto jednak wyciąć jeden wzór na ploterze. Dzięki temu bez ponoszenia kosztów przygotowalni i robienia wykrojnika będziemy mogli sprawdzić czy zaprojektowane opakowanie w 100% spełnia nasze oczekiwania. Musimy bowiem pamiętać, że po zrobieniu wykrojnika, tak naprawdę niewiele będzie można już zmienić. Jeżeli okaże się, że opakowanie jest nawet o kilka milimetrów za małe nie można tego bezkosztowo poprawić i trzeba wykonać nowy wykrojnik.

W sklepie Kraften.pl dostępne są gotowe pudełka fasonowe, dlatego bez ponoszenia kosztów wykrojników Klienci mają dostęp do gotowych opakowań znajdujących się na naszym magazynie. Jeżeli nie znaleźli odpowiedniego pudełka, sklep kraften.pl jako przedstawiciel producenta opakowań ma do dyspozycji bazę kilku tysięcy gotowych wykrojników, z których z pewnością uda się dobrać odpowiedni fason.

Przeczytaj również inny przydatny artykuł: Rodzaje folii


Znajdź pudełko

Szukaj

Upoluj oferty specjalne

Wpisz poniżej Twój adres e-mail i upoluj niespotykane oferty specjalne

.

Opinie i komentarze

ok

bardzo dobra zaklejarka do kartonów, służy już długi czas, ułatwia pracę

Dagmara T 2018-08-02
Zaklejarka do kartonów Low Noise
Program Ochrony Kupujących, który zapewnia PayU, możliwość zwrotu towaru bez podania przyczyny w ciągu 30 dni od zakupu.