Ochrona środowiska w firmach

Dzięki szybko postępującemu rozwojowi wiedzy z dziedziny ekologii, którego byliśmy świadkami w ostatnich latach, wyraźnie uwidoczniony został problem negatywnego oddziaływania na środowisko wykorzystywanych w przemyśle opakowań, które wykonane są z plastiku. Dziś nowoczesne i ekologiczne pakowanie ma nie tylko zapewniać odpowiednie przechowywanie i transport produktu, ale powinno równocześnie być przyjazne dla naszego naturalnego środowiska.

ochrona środowiska w firmach


Właśnie z tego względu bardzo istotne staje się projektowanie, produkowanie i wykorzystywanie opakowań zgodnych z praktykami zrównoważonego rozwoju – idei, która zakłada ograniczenie zużycia odnawialnych zasobów do pewnych granic, które określone są ograniczonymi możliwościami ich odnawiania. Dzięki temu w praktyce handlowej i produkcyjnej coraz częściej wprowadzane są standardy nawet wyższe niż te, które narzucają na przedsiębiorców obecne przepisy prawne.


Wiele przedsiębiorstw, najczęściej koncernów międzynarodowych, które działają na światowych rynkach, przeprowadza badania opakowań pod kątem nowych rozwiązań, jakie można wdrożyć, by zmniejszyć wpływ produkcji opakowań na środowisko naturalne. Decyzja o ekologicznej produkcji to nie tylko ochrona środowiska, ale również duży zysk wizerunkowy dla firmy. Zmiana taka zwykle przyciąga zainteresowanie opinii publicznej, która widzi, że dana firma dla środowiska robi o wiele więcej niż konkurencje firmy. Proste działania w stronę bycia bardziej "zielonym" przedsiębiorstwem często są też o wiele tańsze, niż inwestowanie w marketing – a efekty są równie spektakularne!


Ochrona środowiska w firmach jest jednak coraz bardziej powszechna - aktualnie można zaobserwować pewne wyraźne trendy. Przedsiębiorcy wyszukują alternatywnych źródeł materiałów, które można wykorzystać w produkcji opakowań. Najbardziej pożądane są materiały powstające z surowców odnawialnych. Dobrze widziane jest również wykorzystywanie w produkcji surowców pochodzących z recyclingu oraz takich, które spełniają kryteria kompostowalności – czyli, po prostu, są biodegradowalne.


Bardzo dobrym przykładem tego, jak korzystna dla wizerunku jest decyzja o zmianie materiałów wykorzystywanych do produkcji opakowań, jest powszechnie znana firma Apple. W ogólnoświatowej prasie zawrzało, gdy opublikowano nową strategię w kwestii wykorzystania materiałów pochodzących z recyclingu w produkcji opakowań produktów. Zmiana była drastyczna - w opakowaniu iPhone 6s zawartość plastiku była o 84% większa niż w opakowaniu później wyprodukowanego iPhone 7. Dziś przykładowo firma Apple wykorzystuje bardzo złożone tekturowe pudełka do pakowania swoich produktów - jeszcze kilka lat wstecz takie same opakowania wykonane były wyłącznie z tworzywa sztucznego, o wiele prostszego w produkcji. Teraz jednak, gdyby zdecydowali się powrócić do używania starych, plastikowych opakowań, decyzja ta niekorzystnie odbiłaby się na wizerunku firmy - co objawiłoby się niższą sprzedażą, czyli też niższym zyskiem.


Tworzywa sztuczne będą nadal obecne na rynku - brakuje na razie materiałów pochodzenia naturalnego, które byłyby w pełni w stanie zastąpić te używane obecnie. Przykładowo opakowania kartonowe do żywności są dodatkowo zabezpieczane przed tłuszczem, powietrzem i wilgocią za pomocą warstwy plastiku, która tworzy swoistą barierę. Możliwe jest jednak projektowanie ich dziś w taki sposób, by warstwa ta była możliwie jak najcieńsza. Ochrona środowiska poprzez prawidłowy dobór używanych materiałów może więc stać się nie tylko walką o lepszą kondycję planety, ale również źródłem znaczącego komercyjnego sukcesu.


Znajdź pudełko

Szukaj

Upoluj oferty specjalne

Wpisz poniżej Twój adres e-mail i upoluj niespotykane oferty specjalne

.

Opinie i komentarze

ok

bardzo dobra zaklejarka do kartonów, służy już długi czas, ułatwia pracę

Dagmara T 2018-08-02
Zaklejarka do kartonów Low Noise
Program Ochrony Kupujących, który zapewnia PayU, możliwość zwrotu towaru bez podania przyczyny w ciągu 30 dni od zakupu.